پیش بینی کارشناسان از قیمت دلار

قیمت دلار به کجا می رسد؟

ورود سیگنال‌های مساعد به بازارهای مالی در روزهای پایانی هفته اخیر نتوانست قیمت دلار را در کانال پایین‌تر بکشاند. علاوه بر آن این اسکناس در رکود مضاعفی متاثر از نزدیکی به روزهای اربعین نیز گرفتار شده است.
کد خبر: 4753
زمان انتشار: 11 شهریور 1402 ساعت 17:32:33
قیمت دلار به کجا می رسد؟

طلوع اقتصاد: در طول معاملات هفته نخست شهریور قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی نوسان داشت. باید در نظر داشت دامنهنوسانات این اسکناس محدود به تغییرات ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی شده است و در طول روزهای اخیر به شکل زیگزاگی، یک روز کاهش و روز بعد افزایش داشت.

معامله‌گران این روند را به خواست سیاستگذار می‌دانند. به اعتقاد آنها این محدوده به منطقه حیثیتی اسکناس دلار برای بانک مرکزی تبدیل شده است. آنها می‌گویند بازار ارز انتظاری شده و دست بازارساز باز است، اما تمایلی به کاهش و افزایش قیمت‌ها ندارد.

معامله‌گران در انتظار وضوح قیمت دلار

در روزهای گذشته به موضوعاتی اشاره شد که به اعتقاد معامله‌گران قیمت دلار می‌توانست با عبور از آنها وضوح بیشتری بگیرد. پایان مراسم اربعین و بازگشت معاملات بازار ارز به روند روتین گذشته، انتظار برای سفر معاون گروسی به تهران، برگزاری نشست شورای حکام در روزهای پایانی شهریور و پایان ۶ ماهه نخست سال جاری.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی همواره تاکید می‌کنند که توافق در خصوص برجام، تنها موضوعی است که می‌تواند تغییرات بزرگ اما کوتاه‌مدتی برای بازار ارز در پی داشته باشد. به اعتقاد آنها اثر خبردرمانی بر بازار ارز بسیار کمرنگ شده و حتی رفعتحریم‌ها نیز برکلیت اقتصادی تاثیر بسزایی نخواهد داشت.

در آخرین روز معاملات دلار در بازار ارز در هفته جاری دو سیگنال مساعد توانست قیمت دلار را ۳۰۰ تومان کم کند و در کف کانال ۴۹ هزار تومانی قرار دهد. روز گذشته شبکه بلومبرگ مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی آتی خود احتمالاً کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران را اعلام می‌کند.

آنگونه که به نقل از بلومبرگ گزارش شده است، برخی مقامات هسته‌ای ارزیابی می‌کنند که داده‌های آژانس اتمی نشان می‌دهد،ایران در حال تعدیل غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاست. انتظارات مبنی بر تعدیل غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران پس از آن مطرح شدکه برخی رسانه‌ها مدعی شدند که تهران و واشنگتن همزمان با توافق بر سر تبادل زندانیان در ازای آزادسازی پول بلوکه شده ایران درکره جنوبی با هدف کاهش تنش‌ها درخصوص کاهش غنی‌سازی در ایران نیز توافق کرده‌اند.

موضع دو طرف برای توافق نرم شده؟

اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که «انصراف از کاهش پایبندی به توافق هسته‌اینیازمند برداشتن کامل تحریم‌هاست و پایبندی آمریکا و طرف‌های دیگر به توافق هسته‌ای منجر به پایبندی ایران نیز خواهد شد».

به گزارش تجارت‌نیوز ، پیش از این و در پی اخبار مربوط به تبادل زندانیان دوتابعیتی و آزادسازی منابع ارزی ایران برخی رسانه‌های خارجی به احتمال انجامتوافقات پشت‌پرده میان ایران و آمریکا با میانجیگری عمان و قطر اشاره کرده بودند. به نظر می‌رسد اظهارنظرهای دو طرف توافق نرم‌ترشده است.

برای هفته پیش‌رو نیز به احتمال زیاد قیمت دلار در محدوده مطبوع بازارساز در نوسان باشد، زیرا بازار به روزهای اربعین نزدیک می‌شودو این موضوع بر بی‌جانی معاملات بازار ارز می‌افزاید.

بانک صادرات ایران
بانک صادرات ایران
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد