انتقال پول‌های بلوکه شده ایران از سئول به قطر با اجاره آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه شب گزارش داد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با صدور معافیتی برای بانک‌های بین‌المللی زمینه را برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی به قطر فراهم کرده است؛ همچنین آمریکا موافقت کرده است تا پنج شهروند ایرانی زندانی در ایالات متحده را آزاد کند.
کد خبر: 4764
زمان انتشار: 21 شهریور 1402 ساعت 17:33:11
انتقال پول‌های بلوکه شده ایران از سئول به قطر با اجاره آمریکا

طلوع اقتصاد: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته یعنی یک ماه پس از توافق اصولی مقام‌های آمریکایی و ایرانی از ارائه معافیت‌های تحریم به بانک‌های تحریمی حمایت کرد.

کنگره آمریکا تا روز دوشنبه از این معافیت مطلع نشده بود. آسوشیتدپرس نوشت که این خبرگزاری یادداشت دولت آمریکا به کنگره درباره این معافیت را رویت کرده است.

بر اساس این گزارش، چارچوب توافق پیشتر اعلام شده بود و صدور معافیت تحریمی قابل انتظار بود اما برای اولین بار است که در این یادداشت به تصمیم دولت آمریکا برای آزادی پنج زندانی آمریکا بعنوان بخشی از این توافق اشاره می‌شود. اشاره‌ای به نام این زندانی‌ها نشده است.

بلینکن در یادداشت خود به کنگره آمریکا نوشت: آمریکا برای تسهیل آزادی آنها (زندانیان آمریکایی) متعهد شده که پنج تبعه ایرانی را که در ایالات متحده زندانی هستند آزاد کرده و اجازه انتقال حدود ۶ میلیارد دارایی مسدودشده ایران در کره جنوبی در حساب‌های مسدودشده در قطر را بدهد و این وجوه صرفا برای تجارت بشردوستانه در دسترس خواهند بود.

به گزارش ایرنا، به نوشته آسوشیتدپرس، معافیت‌های تحریمی به بانک‌ها و نهادهای مالی در کره جنوبی، آلمان، ایران، قطر و سوئیس قابل اعمال خواهد بود.

بانک صادرات ایران
بانک صادرات ایران
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد
تبلیغات در طلوع اقتصاد